WITAMY

   

AMEN - AdoraMus Emigranci Najwyższemu to grupa ludzi, którzy podjęli wyzwanie by w duchu radości śpiewać i grać na chwałę Najwyższemu Bogu. Grupa, nie muzyków, a zapalonych ludzi, z szerokim wachlarzem doświadczeń muzycznych, wieku, wykonywanych zawodów, miejsca zamieszkania (od Londynu, przez Bath, po Lincoln). Łączy ich pasja, dla której poświęcają swoją energię, zaangażowanie i czas. Zamysł koncertowego uwielbienia powoli dojrzewa i przemienia się we wspólnotę. Specyficzną, opartą na wartościach i tradycji chrześcijańskiej, poczuciu polskiej tożsamości, która integruje się z otaczającą, brytyjską rzeczywistością, środowiskiem i kulturą. Grupa dojrzewa również muzycznie – wspierana przez wybitnych muzyków z Polski i prowadzona przez znanego instrumentalistę, Romana Licznerskiego.

W przekonaniu, że Najwyższemu, w Jego niepojętej dobroci trzeba ofiarować wszystko, co najlepsze, ta muzyczna wspólnota łączy radość, ciepło i autentyczność, płynącą z pasji grania i śpiewania, z dążeniem do jak najwyższego poziomu artystycznego.

Repertuar AMEN to zarówno standardy muzyki chrześcijańskiej jak i własne kompozycje zespołu. Jedne i drugie w nowoczesnych aranżacjach, łączących elementy muzyki sakralnej, przez klasyczną aż do współczesnego pop, w poszukiwaniu własnego stylu i brzmienia. Twórcą niemal całego repertuaru jest Roman Licznerski ale zespół wykonuje także utwory napisane przez Marka Podkowę, wybitnego aranżera i saksofonistę jazzowego.

Oprócz Marka Podkowy z AMEN grają profesjonalni muzycy z wielu znakomitych instytucji muzycznych, od znanych filharmonii po opery i big-bandy.

Koncerty AMENu to ogromny ładunek energii, w przekroju emocji od radości po wzruszenie, towarzyszących uwielbieniu, ale grupa nie ucieka też od treści refleksyjnych, dylematów współczesnego człowieka, wędrującego, poszukującego drogi do Boga.

W każdym roku zespół chce odwiedzać nowe miejsca, prezentując swoje muzyczne przesłanie. Koncertował m.in. w Londynie , Derby, Peterborough, Laxton Hall, Reading, Leicester, Bath, Hull i York. Podczas trasy koncertowej w maju 2016 r. towarzyszył AMEN Mateusz Ziółko - zwycięzca The Voice of Poland 2013 a w późniejszych koncertach - Marcin Jajkiewicz, znany m.in. z programu TVP Jaka to melodia. W grudniu 2016 zespół wydał płytę z kolędami i pastorałkami Gdy Anioł, cieszącą się dużym powodzeniem wśród angielskiej Polonii.

W lipcu 2018 AMEN wziął udział w III Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej ALLELUJA czyli Happy Day w Kielcach, gdzie w konkursie na własny utwór o tematyce chrześcijańskiej zajął I miejsce i zdobył Kryształową Barkę.